
В училището се учат деца на възраст от 7 до 13 години, разпределени в паралелки от I до VII клас, в четири класа със слети класове (1-3 клас, 2 клас, 4-5 клас, 6-7 клас). В училището се обучават и деца на възраст от 4 до 7 години - ПГ IV група
Училището разполага със самостоятелна и обновена триетажна сграда, състояща се от пет класни стаи, компютърен кабинет, физкултурен салон, кабинет на директора, учителска стая, стая за обслужващия персонал и училищна бибилиотека.
Патрон
Васил Левски (1837 - 1873)
Васил Иванов Кунчев, известен като Васил Левски , е български национален герой. Той е идеолог и организатор на българската национална революция, основател на Вътрешната Революционна Организация (ВРО). Известен е и като Апостола на свободата, заради организирането и разработването на революционна мрежа за освобождаване на България от османско владичество. Пътува по страната и създава частни революционни комитети, които да подготвят обща революция. Неговата мечта е чиста и свята република, в която всички да имат равни права, независимо от своята народност и вероизповедание.
Из историята на училището
Основно училище „Васил Левски“ е с почти 100 годишен период на функциониране. Открито е през учебната 1924-1925г. като частно под наименованието „Чавдарско Народно първоначално училище“. Помещавало се е в двустайна постройка, изградена от местното население, което е било подпомогнато само с 3000 лв. от постоянната комисия при Пашмаклийския окръг. Като всяко новооткрито училище базата била много оскъдна. Разполагало се е само с една скъсана и взета от населението печка и седем съвършено неудобни чина. За учител при новоткритото училище бил назначен учителя Михо Петров. В училището били записани 25 ученика и то само момчета. След преместването на учителя Петров в село Осиково била назначена учителката Василка Стефанова от град София. В училището, освен предвидените в програмата за обучението в първоначалните училища предмети се е изучавал и „Коран“, преподаван от частен учител Мустафа Хасанов от село Янково - Преславско околие. На същия учител местното население плащало годишно по 12 000 лв., а на другия учител е плащано от държавата годишна заплата 26 500 лв. Детето на капитан Стоян Драгиев (построил „Драгиева чешма“) – Михаил Драгиев е един от първите ученици на Чавдарското училище.
През учебната 1926-1927г. броят на учениците нараства на 36, от които вече и 13 момичета, материалната база се подобрява, учителският състав нараства, обучението е до трето отделение. През 1929-1930 учебна година вече учат до четвърто отделение, открито е и вечерно училище за възрастни. С всяка следваща учебна година броят на учениците нараства и през 1940-1941 достига 69.
Името си Народно първоначално училище „Васил Левски“ получава през учебната 1949-1950г. През 1966г. е построена нова - третата училищна сграда (от четири на брой) с четири класни стаи, в която вече учат ученици до седми клас, наброяващи около 80, открито е столово хранене. Вече е назначен и първият местен учител – Бисер Кехайов. До 1989 година директори на училището са били от други населени места. От учебната 1990-1991г. и до сега директорът е местен, а от 1997г. и до сега е г-н Лилко Кехайов. Осми клас в училището ни е открит през учебната 1994-1995 година, в прогимназиалния етап са ученици от четвърти до осми клас. До края на 90-те години броят на учениците достига над 100.
Последната – четвърта сграда е открита през 1996 година. В колектива на училището 90 % от кадрите са местни.
По демографски и икономически причини след 2000 година населението на селото намалява, а оттам и броя на учениците също намалява. Учи се в слети класове. В момента училището е „Защитено“. Материалната база е максимално подобрена със съдействието на МОН и РУО – Смолян. Функционират 5 класни стаи и компютърна зала. Учениците учат в спокойна обстановка, участват в Европроекти.